Dobrze prosperujące przedsiębiorstwo po pewnym czasie musi zwiększyć swoją strukturę zatrudnienia. Potrzebne jest więc miejsce, gdzie można ulokować swoich pracowników. Siedziba firmy jest również jej wizytówką. Powinna więc znajdować się w dobrej lokalizacji, tak by potencjalni kontrahenci nie mieli problemu z dotarciem. Jak to wygląda na rynku nieruchomości komercyjnych w Katowicach?

Dlaczego powierzchnie biurowe w Katowicach?

Dlaczego właściwie będziemy się skupiać w tym artykule na wynajmie powierzchni biurowych w Katowicach? Ponieważ jest to jedno z najbardziej prężnie rozwijających się miast w Polsce, notujący spory przyrost powierzchni biurowych. Pod uwagę należy bowiem wziąć wyjątkowe położenie Katowic. Znajdują się one w centrum prawie dwumilionowej aglomeracji Śląskiej. Warto jednak skupić się na tym, co należy wziąć pod uwagę przy wynajmie powierzchni biurowych.

Lokalizacja a wynajem powierzchni biurowych

Duże przedsiębiorstwa powinny brać pod uwagę nie tylko powierzchnię biurową. Należy zwrócić również uwagę na inne udogodnienia, jak chociażby ilość miejsc parkingowych czy dojazd. Niezaprzeczalnie za najbardziej popularne biuro do wynajęcia w Katowicach uchodzi to zlokalizowane pobliżu centrum. Gdy mowa o Katowicach na myśli mamy bliskie okolice Spodka. Tak prestiżowy adres świadczy o doskonałej kondycji danego przedsiębiorstwa. Z drugiej jednak strony jeśli przedsiębiorstwo nie ma rozbudowanej struktury, a pracownicy pracują głównie w delegacji dobrze jest pomyśleć o nieco tańszej lokalizacji.

Biurowce w nowoczesnych budynkach

Często można spotkać się z tym, że tanie biuro do wynajęcia w Katowicach pozostawia pod względem jakości technicznej wiele do życzenia. Najlepiej wynająć całe piętro w nowo powstałym biurowcu. W Katowicach pełno jest tego typu budynków. Niestety gorzej z dostępnością lokali. Należy w tym wypadku na bieżąco śledzić aktualne biura do wynajęcia. Przy wynajmie należy również pamiętać o aktualnie obowiązujących zasadach BHP. Na jednego pracownika nie może przypadać mniej niż 120 mkw. Dobrze, gdy wynajęte biuro można w przyszłości przebranżowić.

Umowa przy najmie

Przy wynajmie powierzchni biurowej nie można też nie wspomnieć o rzeczy najważniejszej w postaci umowy. Umowa powinna składać się z kilku istotnych punktów. W jej treści powinno być dokładnie zaznaczone co jest przedmiotem najmu. W dalszej kolejności należy uwzględnić czas trwania kontraktu, w tym wszelkie zobowiązania obu stron. Koniecznie należy też zawrzeć informację o wysokości czynszu. Ceny wynajmu powierzchni biurowych w Katowicach kształtują się na poziomie około 50 zł za mkw.