Język programowania Java jest bardzo popularny we współczesnej informatyce, a programy napisane w nim są wszędzie – w telefonach, w samochodach, w tabletach, w konsolach do gier czy w robotach. Dlaczego jest tak popularny?

Java a inne języki programowania komputerów

To czym szczególnie charakteryzuje się programowanie Java od programowania w innych językach jest przenośność programów napisanych w tym języku. Java nie jest kompilowana do kodu maszynowego danego procesora tak jak w językach C czy C++. Java jest kompilowana do tak zwanego kodu bajtowego, a ten jest wykonywany przez środowisko, maszynę wirtualną do uruchamiania programów Javy. Wystarczy, że maszyna wirtualna będzie dostępna na jakimś urządzeniu a wtedy będzie można tam uruchomić program napisany w Javie. Jest to nowoczesny, obiektowy język programowania i uczą się go studenci na kierunkach nie tylko informatycznych ale też innych kierunkach technicznych. Ponadto Java ma składnię języka C i innych aktualnie popularnych języków programowania jak C#, C++, PHP, JavaScript – łatwość nauki też decyduje o jego popularności. Javę można stosować do programowania gier, aplikacji użytkowych pracujących w systemie operacyjnym lub na stronie internetowej, smartfonów, różnych urządzeń i maszyn w przemyśle.

Java w firmach informatycznych

Java jest używana do tworzenia aplikacji natywnych ale również aplikacji www w przedsiębiorstwach informatycznych. W firmach informatycznych króluje obecnie programowanie obiektowe nie tylko w programowaniu ale też w projektowaniu oprogramowania, a więc programowanie Java jest dość często stosowaną metodą tworzenia aplikacji. Z tego względu deweloperzy tej technologii nie powinni narzekać na brak ofert pracy. Często w tej technologii jest stosowany outsourcing java, czyli wynajęcie programistów (także specjalistów od innych technologii nie tylko programistów Java) przez zewnętrzną firmę, można również spotkać się z angielskim pojęciem Java Development Outsourcing. Są nawet firmy wyspecjalizowane w outsourcingu it. Pozytywnym aspektem skorzystania z usługi outsourcing java jest to, iż firma wynajmująca specjalistę lub specjalistów w ten sposób oszczędza czas i pieniądze korzystając z takiego rozwiązania. Nie musi się też taka firma martwić o proces rekrutacji – o to czy wynajęci ludzie będą mieli odpowiednie umiejętności, wiedzę, wykształcenie i doświadczenie – to należy do obowiązków zleceniobiorcy outsourcingu. W informatyce można pracować zdalnie, zatem korzystając z Java Development Outsourcing nie trzeba się też martwić o zapewnienie lokalu i sprzętu wynajętej kadrze.