Mini autobusy coraz częściej są wynajmowane i przez całe firmy, i przez osoby prywatne. W tym drugim przypadku zwykle odgrywają rolę pojazdu wakacyjnego, który pozwala na zabranie większej grupy na ferie, letni urlop czy weekendowy wypad. Wynajem busów zawsze odbywa się na określonych w umowie zasadach, jakie każdy klient sam może częściowo ustalić.

Metoda wynajmu busa

Wypożyczalnie busów działają teraz praktycznie we wszystkich dużych miastach, a zdarza się, że i tych mniejszych, czasem również i na wsiach.

Najwygodniej i najprościej wynająć busa po prostu gdzieś w swojej okolicy. Inna praktyczna metoda to wypożyczenie pojazdu przez Internet – w jej przypadku samochód często jest dowożony na adres wskazany przez klienta.

Wygodny zwrot należności

Gdy okres trwania umowy minie i pojazd trzeba będzie zwrócić, również warto by było zrobić to w jak najwygodniejszy sposób. Niektóre wypożyczalnie zastrzegają sobie prawo do odbierania wypożyczonych busów wyłącznie w swoich siedzibach, ale nie jest to jedyna możliwa opcja zwrotu.

Coraz bardziej powszechne jest bowiem pozostawianie wynajętych busów w różnych innych ustalonych wcześniej miejscach. Przeważnie są to po prostu lotniska.

Typ najmu

Wynajem busów może być albo krótkoterminowy, albo długoterminowy. W przypadku tego pierwszego odgórnie ma się ustaloną ilość kilometrów, jaką można przejechać danym busem i której nie wolno przekraczać, no chyba że jest się przygotowanym na dodatkowe koszty.

Decydując się na wynajem długoterminowy, warto zadbać o to, by ten limit kilometrów w ogóle nie obowiązywał. Trzeba brać pod uwagę to, że nawet świetnie zaplanowana podróż nie musi odbyć się zgodnie z planem.

Rodzaj wypożyczanego pojazdu

No i kwestia dość oczywista – busa, którego chce się wynająć, trzeba oczywiście dokładnie sprawdzić. Wynajem busów to na tyle kosztowna usługa, że wypadałoby po prostu być z niej zadowolonym.

Warto zwrócić uwagę na stan techniczny pojazdu i ewentualnie poprosić o okazanie dokumentów, które potwierdzą, że ten stan jest prawidłowy i zgodny z przyjętymi normami.