Technologia RFID jest nowoczesną technologią, która stała się alternatywą dla kodów kreskowych. Jej działanie opiera się na wykorzystaniu fal radiowych, przy pomocy których odbierane i przesyłane są różnego rodzaju informacje. Gdzie stosuje się system RFID? Czy ma on jakieś wady?

Technologia Radio Frequency Identification

Każdy chce ułatwić sobie życie. Dzięki technologii RFID jest to możliwe. Znajduje ona zastosowanie szczególnie w dziedzinach przemysłu związanych z transportem i logistyką.

Technologia rfid opiera się na trzech częstotliwościach, z czego każda przeznaczona jest do innych zadań. Na najniższych częstotliwościach zasięg pracy wynosi około metra. Na najwyższych możemy odczytywać dane nawet z odległości 20 metrów. W systemie wykorzystywane są trzy rodzaje znaczników, które dzielą się ze względu na sposób zasilania. Wyróżniamy znaczniki pasywne, aktywne i semipasywne.

Zalety i wady technologii RFID

System RFID jest nowoczesnym rozwiązaniem, które znacznie ułatwia i przyspiesza procesy sprawdzania towarów w firmach. Na znacznikach możemy zapisać znacznie więcej informacji niż na kodach kreskowych. Są one także bardzo wytrzymałe i mają długą żywotność. Mogą być stosowane w różnych warunkach.

Z racji tego, że jest to nowa technologia, to jest ona dość droga. Wymaga także specjalistycznej wiedzy, aby ją wdrożyć. Wrażliwe dane powinny być szyfrowane, aby nie dostały się w niepowołane ręce.

Gdzie najlepiej sprawdzi się technologia RFID?

Najczęściej system RFID wdrażany jest w zakładach zajmujących się produkcją. Także różne gałęzie przemysłu, transport oraz działy handlowe korzystają z RFID. Technologia doskonale sprawdza się podczas inwentaryzacji, pozwalając oszczędzić bardzo dużo czasu.

Technologię tę można znaleźć wszędzie tam, gdzie wymagane jest oznaczanie i weryfikowanie towarów. Jednak coraz częściej stosuje się ją także na co dzień. Nierzadko spotykana jest na basenach i służy do otwierania i zamykania szafek. Także w korporacjach, hotelach i restauracjach staje się popularna.