Konieczność wystawiania faktur wiąże się z prowadzeniem jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Firmy dokumentują w ten sposób sprzedaż towarów i usług, które oferują. W ten sposób można też potwierdzić dowolną inną transakcję. Możliwe jest wystawienie faktury ręcznie na odpowiednim druku, ale coraz częściej używa się do tego programów.
Jaki program do faktur wybrać?
Bardzo często firmy decydują się na pierwszy lepszy program do faktur. Aplikacje tego typu można bardzo łatwo pobrać z internetu, szukając oprogramowania biznesowego. Niestety duża część łatwo dostępnych programów nie ma wszystkich potrzebnych funkcji.
Można przejrzeć popularne strony z oprogramowaniem tego rodzaju i porównać, czy dostępne tam programy do faktur oferują potrzebne rozwiązania. Powinny być w miarę proste – w obsłudze i w działaniu. Prostota jest istotna z uwagi na fakt, że firmy wystawiają bardzo dużo faktur i jakiekolwiek komplikacje nie są wskazane.
Dostępne aplikacje występują w jednej z kilku wersji. Może być to demo, czyli program o okrojonych funkcjonalnościach lub shareware – program w pełnej wersji, ale działający przez określony czas. Jeśli tak jest i aplikacja okaże się dobrym wyborem, warto pomyśleć o jej zakupie, który zdejmie wszelkie ograniczenia.
Nowoczesne programy do faktur
Większość producentów programów do faktur wie o potrzebach użytkowników i stara się zapewnić im to, czego oczekują. Dlatego też nowoczesne aplikacje tego typu pozwalają w pełni zautomatyzować fakturowanie. Oferują różne podpowiedzi, automatyczne wypełnianie całości i części formularzy, jak też proponowanie gotowych faktur jako wzór.
Program do faktur może być całkowicie bezpłatny i przy tym dobry – nie trzeba obawiać się darmowych wersji. Niezbędna jest jedynie funkcjonalność, z całą resztą można sobie poradzić. Skorzystanie z darmowego programu na początek pozwoli oszczędzić i zapoznać się z ogólnym działaniem tego typu aplikacji.
Optymalną opcją jest też skorzystanie z programów online. Takie rozwiązania są dość funkcjonalne i bezpieczne, a także szybkie. Ich dodatkową zaletą jest możliwość korzystania z nich w dowolnym miejscu i czasie po wprowadzeniu danych logowania. Program przechowuje inne dane, w tym adres, NIP przedsiębiorcy, nie trzeba więc za każdym razem ich wpisywać.
Artykuł powstał woparciu o materiały znalezione na afaktury.pl.