Jeśli chciałbyś drukować swoje projekty na tekstyliach lub elementach garderoby, to prawdopodobnie spotkałeś się już z terminem „druk sublimacyjny”. Czym właściwie jest te rodzaj druku i czym się charakteryzuje?

Sublimacja druk

Termin „sublimacja” opisuje bezpośrednie przejście ze stanu stałego do stanu gazowego bez zwykłego pośredniego etapu stanu ciekłego. „Termo” w nazwie termosublimacji oznacza, że ​​sublimacja ta jest generowana za pomocą ciepła.

Pod wpływem temperatury do 200°C pigmenty barwne zamieniają się w gazy, które następnie wnikają we włókna tkaniny.

Druk sublimacyjny- jak to przebiega w praktyce?

W pierwszym kroku projekt jest odbijany i drukowany na papierze nośnym za pomocą specjalnych farb drukarskich. Wykorzystywane farby są farbami wodnymi, które są bardziej przyjazne dla środowiska niż farby chemiczne. Papier jest następnie umieszczany na tkaninie zadrukowaną stroną do dołu. Za pomocą specjalnej prasy termicznej tkanina i zadrukowany papier są poddawane obróbce termicznej i pod wysokim ciśnieniem.

Tu właśnie pojawia się sublimacja druk. Kolory wnikają we włókna tkaniny w postaci gazów i łączą się z nimi na zasadzie molekularnej. Jednak, aby ten proces zadziałał, tkanina musi zawierać co najmniej 85% poliestru. Rezultat jest bardzo wierny oryginałowi, nawet przy użyciu zdjęć i bardzo szczegółowych motywów. Ponieważ kolory są zakotwiczone we włóknach tekstylnych, samo nałożenie koloru nie jest odczuwalne. NaDruk sublimacyjny jest przyjemnie miękki i bardzo trwały.

Druk sublimacyjny — zalety

Zaletami termosublimacji są wyraźny nadruk sublimacyjny, możliwość ekonomicznej produkcji zarówno małych, jak i dużych nakładów oraz fakt, że sam nadruk nie jest wyczuwalny. Większość innych procesów drukowania, takich jak sitodruk, bezpośredni druk na tekstyliach i folie transferowe, pozostawia powłokę na tkaninie. Z tego powodu druk sublimacyjny jest niemal wyjątkowy. Mocne połączenie tkaniny i koloru sprawia, że ​​odzież zadrukowana termosublimacją jest bardzo łatwa w pielęgnacji.

Ponieważ jest to proces druku cyfrowego, można użyć naprawdę wszystkich kolorów, jakie można sobie wyobrazić. Niezależnie od tego, czy są to zdjęcia, grafiki, ilustracje czy tradycyjne dzieła sztuki, termosublimacja zawsze zachwyca efektem wiernym oryginałowi.

Oprócz pojedynczych motywów mogą być drukowane nawet wielkoformatowe projekty – wszystko zależy od wielkości prasy termotransferowej. Za pomocą specjalnego papieru można drukować w procesie sublimacji nawet przedmioty, takie jak kubki czy breloczki.