Numizmaty są coraz bardziej znaną formą inwestowania funduszy. Coraz więcej osób wierzy, że jest to świetny pomysł na zbudowanie kapitału. Wartość eksponatów w kolekcji z czasem może rosnąć, a co za tym idzie – można liczyć na to, że po pewnym czasie będzie prezentowała całkiem pokaźną wartość. Nie powinna więc dziwić rosnąca popularność sklepów z numizmatami. Co można w nich kupić?

Numizmatyka warszawa – wartość historyczna

Coinart i podobne mu sklepy numizmatyczne sprzedają przede wszystkim monety i banknoty o wartości historycznej. Są to środki płatnicze, które wyszły już z użycia – im dawniej, tym lepiej. Trzeba jednak pamiętać, że fakt, że pieniądz jest stary nie jest wcale równoznaczny z tym, że ma dużą wartość. Pod uwagę trzeba wziąć też dodatkowe aspekty np. stan, nakład, rok wybicia. Dużą wartość mogą osiągać monety i banknoty z fabryczną skazą lub błędem w produkcji. Przykładowo – monety dwu- i pięciozłotowe, które obecnie są w obiegu, bywają produkowane z wadą tj. środkowy okrąg jest przesunięty względem zewnętrznego. Taka wada sprawia, że moneta jest sporo warta.

Sklep numizmatyczny warszawa – wartość kolekcjonerska

Numizmatyka Warszawa zajmuje się także handlem monet i banknotów o wartości kolekcjonerskiej. Często są to limitowane edycje kolekcjonerskie, które były wybijane lub drukowane na specjalne okazje. Takie pieniądze często mają swoje certyfikaty, które potwierdzają ich autentyczność i numer seryjny. Im rzadsza moneta lub banknot, tym jest większa szansa tego, że osiągnie rekordową wartość. Dobrze jest więc odpowiednio dbać o egzemplarze kolekcjonerskie. Najlepiej jest przechowywać je w dedykowanych do tego celu pudełkach i klaserach.

Sklep numizmatyczny warszawa – wartość estetyczna

Sporą wartość mogą też mieć egzemplarze, które są wyjątkowo ładne i estetyczne. W niektórych krajach zdarzają się waluty o intrygujących wzorach i pięknych kształtach. Takie monety i banknoty są mile widziane w Coinart. Jeśli są to popularne wzory, które jeszcze są w obiegu, to ich wartość nie będzie zawrotna. Może się jednak okazać, że będzie ona wyższa, niż w kantorze. Takie pieniądze są raczej gratką dla początkujących zbieraczy, niż doświadczonych kolekcjonerów, którzy rozbudowują swoje zbiory.