Sublimacja to jeden z procesów chemicznych, a ściślej rzecz ujmując pewnego rodzaju przemiana fazowa, charakteryzująca się bezpośrednim przejściem ze stanu stałego w gazowy (tu następuje jednak pominięcie stanu ciekłego). W rzeczywistości cały proces związany z sublimacją zachodzi w odpowiedniej temperaturze i przy odpowiednim ciśnieniu. Przy obu tych parametrach dana substancja nie może istnieć w formie ciekłej.
Choć nie zdajemy sobie często z tego sprawy, to jednak zjawisko to jest dość powszechnie stosowane, czego efektem mogą być między innymi wydruki sublimacyjne.
Jak powstają wydruki sublimacyjne
Nadruk metodą sublimacji przeprowadzany jest podobnie jak ten tradycyjny, w wykorzystaniem do tego celu podstawowych kolorów paleta CMYK). W tym jedna przypadku, aby mogły powstać odpowiedniej jakości wydruki sublimacyjne niezbędne jest zastosowanie specjalnych atramentów oraz właściwego papieru transferowego. nadruk metodą sublimacji zachodzi w nieco innych warunkach niż ten klasyczny. Tu niezbędna jest obecność zarówno wysokiego ciśnienia, jak i podwyższonej temperatury, aby cały proces mógł się zakończyć powodzeniem. W tym typie druku pożądany nadruk, jeśli zachodzą odpowiednie warunki przenoszony jest na przedmiot pokryty lakierem poliestrowym. Ta metoda pozwala na umieszczenie nadruku na różnych elementach, takich jak np. kubki porcelitowe, blachy aluminiowe czy tkaniny poliestrowe.
Różnorodność parametrów
W tym przypadku tak naprawdę każdy nadruk metodą sublimacji jest inny i wymaga zupełnie odmiennego ustawienia parametrów takich jak temperatura, ciśnienie czy czas wykonywania nadruku. Dużo w tym przypadku zależy także od materiału, na którym będą umieszczane wydruki sublimacyjne. Oto jak wygląda taki nadruk metodą sublimacji z wykorzystaniem prasy termotransferowej. Nadruk wykonywany jest na dowolnej wielkości aluminiowych blachach. W tym przypadku, aby druk został wykonany w sposób efektywny, a jego efekty były bardzo dobrze widoczne, niezbędna jest praca maszyny drukującej w temperaturze 195 °C oraz ciśnieniu równemu wartości 5000 Pa. Cała procedura jest niezwykle szybka – nie trwa dłużej niż 40-45 sekund. Ze względu na ogromne możliwości druku na bardzo różnych powierzchniach, nawet tych najbardziej nietypowych, wydruki sublimacyjne dużą popularnością cieszą się przede wszystkim w branży reklamowej.