Program solidworks to kompleksowe narzędzie dające dostęp do szeregu funkcjonalności pozwalających na projektowanie mechanizmów, części, produktów oraz dowolnych innych elementów. To jak szeroki wachlarz funkcji oferuje program zależy od licencji, jaką dysponujemy.

Jakie funkcjonalności oferuje program?

Podstawowy zestaw funkcjonalności oferowany przez program daje możliwość modelowania części i złożeń 3D oraz tworzenia dokumentacji technicznej 2D. Możliwe jest także modelowanie powierzchni oraz projektowanie konstrukcji spawanych, arkuszy blachy, a także form wtryskowych. Program dostępny jest w polskiej wersji językowej i obsługuje standardy międzynarodowe. W przypadku programu solidworks cena licencji nie ma wpływu na ograniczenie dostępu do jego podstawowych funkcjonalności.

Czym różnią się poszczególne pakiety?

Dla programu solidworks licencja dostępna jest w trzech wersjach: standard, professional oraz premium. Licencja standardowa oferuje dostęp do wszystkich najważniejszych funkcji programu, co w zupełności wystarcza do korzystania z niego w procesie projektowania. Licencja premium obejmuje dostęp do wszystkich funkcjonalności. Daje ona na przykład możliwość projektowania instalacji rurowych, wiązek przewodów elektrycznych i kabli, a także dokumentacji wiązek elektrycznych oraz połączeń, czego nie oferują inne pakiety. Licencja professional umożliwia natomiast korzystanie z kilku rozwiązań niedostępnych w pakiecie standard, jak na przykład tworzenie harmonogramów zadań, kosztorysowanie projektów oraz możliwość korzystania z biblioteki komponentów, jednak nie zapewnia dostępu do wszystkich funkcjonalności. W przypadku korzystania jedynie z podstawowych funkcjonalności programu solidworks cena licencji jest najkorzystniejsza i rośnie wraz z rozszerzaniem pakietu.

Pakiety oferowane przez program solidworks są dostosowane do wymagań różnych grup użytkowników. Program zawierający podstawowy zestaw funkcji jest narzędziem w zupełności wystarczającym do realizacji większości projektów obejmujących modelowanie obiektów. W przypadku klientów podejmujących się realizacji bardziej skomplikowanych zadań przy użyciu programu solidworks licencja professional lub premium umożliwi ich bezproblemową realizację.