Włochy to piękny kraj, do którego bardzo wielu Polaków uwielbia jeździć na wakacje i urlopy. Bardzo często podróż odbywamy własnym samochodem, a następnie poruszamy się nim na miejscu po różnych miejscowościach i rejonach kraju. Podczas podróży może się nam jednak przydarzyć stłuczka lub wypadek samochodowy. Co wtedy możemy zrobić? Jak poradzić sobie z załatwieniem formalności? Jak uzyskać odszkodowanie w sytuacji, gdy wypadek samochodowy we Włoszech został spowodowany przez innego kierującego?

Przypadek pierwszy – jesteśmy sprawcami wypadku

Jeżeli to my doprowadziliśmy do wypadku drogowego, musimy wykonać czynności podobne do tych, które wykonywalibyśmy podczas zdarzenia w Polsce. Reguły w większości państw Unii Europejskiej są takie same, podobnie jak przepisy ruchu drogowego, co znacznie ułatwia nam rozwiązanie sytuacji. Przede wszystkim nie ma konieczności wzywania na miejsce policji, która nałożyłaby na nas wysoki mandat. Jeżeli drugi kierowca zgadza się na spisanie oświadczenia, warto załatwić sprawę w ten sposób. Bardzo istotne jest, by oświadczenie było spisane po angielsku, w ten sposób obie strony będą pewne tego co podpisują. Przed wyjazdem do Włoch powinniśmy przygotować sobie wzór takiego oświadczenia, przykładowe dokumenty możemy pobrać z Internetu. Warto również przygotować wzór oświadczenia w języku polskim oraz włoskim, które będzie zawierać pola do wpisania imion, nazwisk, numerów rejestracyjnych i innych danych, które musimy wymienić z ofiarą kolizji lub wypadku.

Przypadek drugi – ktoś rozbił nam samochód

Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, jeżeli to my jesteśmy ofiarą kolizji lub wypadku. W tym przypadku, jeżeli sprawca jest Włochem i mieszka na stałe w swoim kraju (posiada meldunek), formalności będą mniejsze. Aby więc uzyskać Odszkodowanie za wypadek we Włoszech, również możemy spisać ze sprawcą oświadczenie. Dobrze, jeżeli posiadamy przy sobie wcześniej wspomniane wzory. Gdy wrócimy do kraju, możemy już rozpocząć procedurę starania się o rekompensatę. W tym celu zgłaszamy się do przedstawiciela firmy ubezpieczeniowej, która wystawiła polisę obywatelowi Włoch. Nawet jeżeli dane towarzystwo nie działa w Polsce, to nic nie szkodzi. Prawo UE wymaga, by w każdym kraju istniały przedstawicielstwa każdego ubezpieczyciela, który działa na terenie Wspólnoty. Po złożeniu dokumentów, procedura uzyskania odszkodowania za wypadek we Włoszech będzie mogła się rozpocząć. Będzie ona wyglądać identycznie jak w sytuacji, gdyby do zdarzenia drogowego doszło na terenie Polski.