Zastanawiasz się nad wyoutsourcingowaniem usług kadrowych podmiotowi zewnętrznemu? To może być świetne rozwiązanie! Zlecenie wykonania wszelkich prac związanych z administrowaniem pracownikami może odciążyć przedsiębiorcę i w gruncie rzeczy okazać się znaczną oszczędnością. Dlaczego warto pomyśleć o outsourcingu kadrowo płacowym?

Outsourcing kadrowo płacowy – jak działa?

Outsourcing kadrowo płacowy obejmuje nie tylko podstawowe usługi wypłacania należności pracownikom, obliczania należnego podatku czy świadczeń. Tak naprawdę oferty firm outsourcingowych są znacznie szersze i bardziej zróżnicowanych. Dodatkowo podmiot zewnętrzny może zająć się przedstawicielstwem przed urzędami i instytucjami, na przykład ZUSem. Może także zająć się tworzeniem raportów dla GUS.

Firmie zajmującej się outsourcingiem kadr można zlecić także przeprowadzanie rekrutacji, zatrudnianie osób do prac sezonowych i długotrwałych, negocjowanie stawek i przygotowywanie umów.

Outsourcing kadrowo płacowy – zalety

Lista zalet outsourcingu kadrowo płacowego jest naprawdę bardzo długa. Przekazanie części obowiązków podmiotowi zewnętrznemu oznacza, że nie ma potrzeby organizacji działu kadr w firmie. To znaczna oszczędność pieniędzy, ponieważ utrzymanie wykwalifikowanych pracowników ich ciągłe doszkalanie jest znacznie droższe niż wykupienie abonamentu w firmie outsourcingowej. Brak działu kadr oznacza oszczędność miejsca.

Na dodatek outsourcing kadrowo płacowy oznacza dostęp do usług najlepszych specjalistów. Firmy, które nie mogą sobie pozwolić na zatrudnienie radcy prawnego lub profesjonalnej samodzielnej księgowej mogą liczyć właśnie na ich wsparcie w zakresie abonamentu.

Czy warto zdecydować się na outsourcing kadr i płac?

Outsourcing kadrowo płacowy w wielu przypadkach jest dobrym rozwiązaniem. Może przynieść korzyści zarówno małym, jak i dużym firmom. Nawet te mniejsze i początkujące mogą z tego bardziej skorzystać, ponieważ stworzenie działu kadr jest naprawdę kosztowne.

Jeśli się wahasz, czy zdecydować się na taką usługę, warto porównać koszty każdego rozwiązania. Warto także wstępnie porozmawiać z firmą outsourcingową i poznać oferty na jej temat, żeby sprawdzić, czy świadczone przez nią usługi są na najwyższym poziomie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC.