Mobilność współczesnego społeczeństwa, w tym migracje, tymczasowe lub na stałe, za granicę własnego kraju wywołały swego rodzaju renesans usług pocztowych, których znaczenie od końca ubiegłego wieku zdawało się drastycznie maleć, jeśli chodzi o indywidualnych konsumentów. Jeśli należą Państwo do osób, którym zdarza się raz na jakiś czas np. wysłać paczkę do Niemiec, zapewne niejednokrotnie zastanawiali się Państwo, z jakich usług skorzystać.

Przesyłki zagraniczne – poczta czy kurier?

W społecznej świadomości usługi pocztowe od dekad świadczy, nomen omen, Poczta. Trudno odmówić temu dostawcy świetnej tradycji i korzystnych ofert, tym niemniej w dobie prywatyzacji sektorów usługowych niegdyś zarezerwowanych dla sfery budżetowej warto przyjrzeć się alternatywnym rozwiązaniom. Panuje przekonanie, iż usługi kurierskie są kosztowne, jednak warto zweryfikować to przekonanie we własnym zakresie. Za naszą przykładową paczkę do Niemiec zapłacimy na poczcie około pięćdziesięciu złotych – jednak tylko jeśli nie przekroczy ona masy jednego kilograma i jeśli zrezygnujemy z dostawy priorytetowej. Paczka do Niemiec z zagwarantowana dostawą w określonym terminie, czy też przesyłki do Niemiec o większych gabarytach lub masie mogą osiągnąć w pocztowym cenniku kwotę, która skłania do rozważenia usług prywatnych.

Jak zatem korzystnie wysłać naszą przesyłkę do Niemiec?

Małe paczki do Niemiec prawdopodobnie będą Państwo w stanie niedrogo wysłać korzystając z poczty – w ich przypadku warto się zresztą zastanowić nad spakowaniem wysyłanych przedmiotów w taki sposób, by spełniały dopuszczalne gabaryty listu poleconego, co pozwoli namdodatkowo zaoszczędzić. Jeśli natomiast nasze przesyłki do Niemiec mają znaczne wymiary, lub niebagatelną wagę, to usługa kurierska może się okazać porównywalna cenowo lub nawet tańsza, nie wspominając o krótszym terminie dostawy. Należy tu jednak zachować ostrożność i dokładnie dowiedzieć się o warunki świadczenia korzystnie prezentowanych usług.

Paczka do Niemiec jako taka może być stosunkowo niedroga, jednak możemy być dla przykładu zobowiązani do podania jej wartości i uiszczenia dodatkowo ubezpieczenia przesyłki. Nasze przykładowe paczki do Niemiec należą do usług świadczonych przez licznych dostawców, i to usług wciąż stosunkowo niedrogich, niezależnie od wybranego dostawcy, jednakże gdy w grę wchodzi nie przesyłka do Niemiec lecz paczka do Australii czy Ameryki Południowej, wówczas wybór tańszego dostawcy usług może znacząco wpłynąć na stan naszego portfela, zwłaszcza jeśli z danej usługi zamierzamy korzystać regularnie.

Warto więc przyzwyczaić się do świadomości istnienia konkurujących podmiotów tam, gdzie niegdyś poczta stanowiła praktyczny monopol. Niezależnie od tego, czy myślimy o paczkach do Niemiec czy przesyłkach które mają do przebycia pół kuli ziemskiej, na znajomości różnorodnych ofert usług pocztowych możemy tylko skorzystać, za każdym razem znajdując usługę odpowiednią do naszych potrzeb.