Przewóz płynów zawsze nastręczał problemów. Niezależnie czy transport i przechowywanie cieczy wymagane było w ramach działalności gospodarczej czy zastosowań prywatnych. Dlatego, aby ułatwić to zadanie powstały zbiorniki typu kontener IBC, które są wytrzymałe, łatwe w przewozie i sprawdzają się idealnie w różnych typach zastosowań. Dzięki zastosowaniu tego typu pojemników, transport, oraz przechowywanie cieczy stało się dużo tańsze i łatwiejsze. Stanowią doskonała alternatywę dla wykorzystywania cystern. Mają nad nimi również znaczącą przewagę, gdy chodzi o możliwość dostosowania pojemności do okoliczności.

Cechy charakterystyczne, którymi wyróżniają się paletopojemniki

Kontener IBC to zbiornik w kształcie sześcianu, umieszczony na metalowym stelażu w formie palety. Pojemnik wykonany jest z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, o szczególnych właściwościach. Jest ono odporne na działanie większości chemikaliów, nie niszczy się pod wpływem zmiany warunków atmosferycznych, a dodatkowo jest szczególnie lekkie. Zazwyczaj paletopojemnik wykonywany jest w kolorze białym, jednak istnieją inne warianty kolorystyczne, które mają zapewnić większą ochronę przechowywanym substancjom. I tak pojemnik czarny ma chronić przed promieniami słonecznymi. Dodatkowo, dla bezpieczeństwa transportu plastikowy zbiornik opleciony jest wykonaną z metalu siatką. Zapobiega ona uszkodzeniom w czasie przenoszenia i przestawiania. Kontener IBC jest łatwy w przesuwaniu – wystarczy do tego klasyczny wózek widłowy. Pozwala to na efektywne ustawienie pojemników w powierzchni magazynowej. Co równie ważne, wypływ znajduje się u dołu pojemnika, i ustawione jeden obok drugiego zbiorniki nadal zachowują swoją funkcjonalność.

Zastosowanie w działalności gospodarczej, ale również i prywatne

Paletopojemnik jest najczęściej wykorzystywany w przedsiębiorstwach do przewozu i magazynowania różnych cieczy. Jednak zyskał prawdziwą popularność, również w zastosowaniach domowych. Po pierwsze jego pojemność 1 metr sześcienny i miara na boku ułatwia korzystanie ze zmagazynowanej wody na przykład przy pracach budowlanych, Często bywa również wykorzystywany, jako pojemnik do zbioru deszczówki w ogrodach działkowych czy gospodarstwach rolnych.