Poufne dokumenty kojarzą się raczej z jakimiś korporacjami czy większymi przedsiębiorstwami. W rzeczywistości jednak każdy człowiek je przechowuje, bo są nimi wszelkiego rodzaju rachunki, formularze czy nawet faktury bądź umowy. Domowe niszczenie dokumentów powinno być przeprowadzane regularnie. A jak się nim prawidłowo zająć?

Dlaczego w ogóle należy pozbywać się dokumentów?

Przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa. Ludziom zawsze się wydaje, że ich pewne kwestie nie dotyczą, dlatego są święcie przekonani, że nawet jeśli wyrzucą do zwykłego kontenera umowę z bankiem, wypełnioną ich danymi osobowymi, ona na pewno nigdy nie dostanie się w niepowołane ręce.

A przecież takie sytuacje się zdarzają. Od czasu do czasu w mediach przewijają się szokujące informacje o kradzieżach tożsamości, które pozwalają obcym np. na zaciąganie kredytów. Swoje dane trzeba chronić. Niszcząc dokumenty, człowiek dba o własne bezpieczeństwo.

Jak nie należy niszczyć dokumentów?

Przeciętny człowiek niby stara się jakoś pozbywać wrażliwych dokumentów, ale zwykle robi to tak, że każdy może wciąż z łatwością wyciągnąć z nich wrażliwe dane. Papiery nie są niszczone trwale. Najczęściej po prostu rozrywa się je na mniejsze kawałeczki i w takiej formie umieszcza w koszu na śmieci.

Osoba zainteresowana danymi występującymi na kartce bez trudu będzie mogła je wyciągnąć, składając ze sobą poszczególne fragmenty dokumentu. Ta metoda nie jest więc nawet w minimalnym stopniu skuteczna. Absolutnie nie należy jej stosować.

Jak prawidłowo przechowywać dokumenty?

Ogólnie rzecz biorąc w każdym domu powinna znajdować się przynajmniej jedna niszczarka, dzięki której Niszczenie dokumentów stanie się proste i możliwe do przeprowadzenia. A co robić z dokumentami, których nie chce się usuwać? Jak prawidłowo i bezpiecznie je przechowywać?

Ważniejsze dokumenty z licznymi wrażliwymi danymi powinny być przechowywane w specjalnych sejfach. Często też można je zastąpić tańszymi zamykanymi szafkami albo specjalistycznymi pojemnikami. Sposób przechowywania trzeba dostosować do rangi i rodzaju dokumentów.