Zarządzanie dużą firmą produkcyjną to spore wyzwanie dla każdego menedżera. To, co może usprawnić tę skomplikowany proces to między innymi dobrej jakości system do kontrolowania procesu produkcji. Jeden z najbardziej rozpoznawanych na całym świecie to system andon, które z powodzeniem można wdrożyć do większej i mniejszej firmy produkcyjnej.

Czym jest system andon

System andon to system pozwalający w prosty i przystępny sposób sygnalizować wszelkie usterki i awarie w firmach produkcyjnych. Po raz pierwszy system ten został wprowadzony w koncernie Toyoty, teraz zaś jest używany praktycznie na całym świecie. Dzięki prawidłowej adaptacji systemu andon do firmy produkcyjnej, można zminimalizować ilość odpadków, szybciej reagować na usterki i zwyczajnie zmniejszyć koszty, które wynikają z błędów maszyn.

Co charakteryzuje system andon

System andon służy do ostrzegania i powiadomienia o pojawiających się na linii produkcyjnej błędach i usterkach. Konkretny operator linii produkcyjnej ma do dyspozycji pulpit z przyciskami, za pomocą których informuje o przebiegu pracy na linii i pojawiających się tam błędach. Przykładowo, w systemie andon stosuje się światła w kolorze zielonym czy czerwonym, ale też sygnały dźwiękowe i muzyczne, oraz systemy graficzne. Cała praca i przebieg poszczególnych jej etapów jest wizualizowana na tablicy, na której pojawiają się również informacje o usterkach oznaczonych przez pracownika. Dzięki temu z łatwością można wychwycić, na jakim etapie linii produkcyjnej doszło do przestoju. Dzięki takim rozwiązaniom jak system andon, usprawniona jest komunikacja pomiędzy zespołem managerów a zespołem pracowników obsługujących linię produkcyjną.

Wdrożenie systemu Andon do firmy

Od kiedy system andon po raz pierwszy został wprowadzony do firm produkcyjnych, został znacznie usprawniony. Dzisiaj dzięki temu systemowi można zatem nie tylko kontrolować przebieg pracy, informować o zagrożeniach produkcji oraz wyzywać odpowiednią pomoc i wsparcie. System służy również do generowania różnych raportów i analiz, ma możliwość zbierania danych o przeszłej produkcji. To zatem kompleksowy system wspomagający pracę w firmach produkcyjnych. Jego wdrożenie nawet do niedużego przedsiębiorstwa jest sporym krokiem w jego rozwoju. System andon usprawnia zarządzanie firmą i dzięki jego wdrożeniu generowane są dużo mniejsze koszty związane na przykład z błędami maszyn produkcyjnych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Signalo.