Dobry przedsiębiorca wie, że reklama jest dźwignią handlu. Aby utrzymać się na konkurencyjnym rynku, trzeba stale zabiegać o klienta. W dzisiejszych czasach najłatwiej spotkać klienta w sieci. Marketing internetowy to podstawa działania wielu firm i powód, dla którego powstają pomysły na kampanie reklamowe takie jak RTB.

RTB marketing – o czym mowa?

RTB to skrót od angielskiego określenia Real Time Bidding i w tłumaczeniu oznacza: licytacja w czasie rzeczywistym. Określenie dotyczy modelu zakupu powierzchni reklamowych online. Ta technologia sprzedaży jest dość innowacyjnym pomysłem, z powodzeniem stosowanym od dawna w USA i cieszącym się coraz większym zainteresowaniem w naszym kraju.

Na czym polega Real Time Bidding?

W standardowych reklamach displayowych, baner wyświetlany jest wszystkim użytkownikom, a reklamodawca płaci za daną ilość odsłon. W modelu reklamowym RTB zlecający może określić komu wyświetli się jego reklama. W praktyce, w momencie, gdy użytkownik przechodzi na stronę www, w tle uruchamiana jest automatycznie licytacja dotycząca tego czyj baner ma się pojawić w witrynie. Działanie to trwa dosłownie milisekundy i ze strony użytkownika jest niezauważalne.

Jeśli chodzi o reklamodawcę, musi on wcześniej, korzystając z odpowiedniej platformy, określić swojego preferowanego odbiorcę docelowego oraz ustawić kwoty graniczne. Wygrywa ten, kto zapłaci wyższą stawkę na wyświetlenie.

W rtb marketingu bardzo istotny jest mechanizm ustalania do kogo trafi reklama. Algorytm ma za zadanie sprawdzić czy dany internauta znajduje się w grupie docelowej danego reklamodawcy. W efekcie kupujemy powierzchnię reklamową tylko w sytuacji, gdy pojawia się potencjalny zainteresowany. A więc kupujemy nie tyle reklamę, co możliwość wyemitowania jej konkretnemu użytkownikowi.

Korzyści z Real Time Bidding?

Czy korzystanie z marketingu RTB jest opłacalne? Z pewnością jest więcej plusów niż ciemnych stron tej technologii. Wadą rozwiązania jest sytuacja, gdy dany wydawca nie udostępnia witryny dla giełd reklamowych, a zależy nam na danej reklamie premium. Zalet jest zdecydowanie więcej: możliwość remarketingu i tworzenia spersonalizowanych reklam, oferta skierowana pod konkretne zainteresowania userów, wiele stron wydawców z poziomu jednej platformy.