Na rynku dostępne są różne rodzaje maszyn do szycia. Jedne przeznaczone są dla profesjonalistów, inne dla osób początkujących, a jeszcze inne do zadań specjalnych. Różnią się przede wszystkim funkcjami, łatwością obsługi oraz stopniem zautomatyzowania. Wybór odpowiedniej maszyny do szycia uzależniony jest od potrzeb użytkownika.
Maszyny do szycia mechaniczne
To najbardziej popularny rodzaj maszyn do szycia. W równej mierze mogą korzystać z nich amatorzy, jak i zawodowi krawcy. Ten typ maszyny napędzany jest silnikiem elektrycznym, ale pozostała obsługa wymaga zaangażowania osoby szyjącej. Wszystkie funkcje maszyny ustawiane są ręcznie za pomocą płynnie działających pokręteł lub suwaków. Pozwala na szycie nie tylko prostymi ściegami, ale także na łączenie kawałków materiału, podwijanie, wykańczanie dziurek do guzików, haftowanie lub overlock.
Maszyny elektroniczne i komputerowe
To bardziej zaawansowany typ maszyn do szycia, które są całkowicie zautomatyzowane. Za pomocą wyświetlacza LCD można ustawić prędkość pracy igły, nacisk stopki, parametry ściegu lub inne funkcje.
Ten typ maszyn do szycia przeznaczony jest dla osób z doświadczeniem, które krawiectwo traktują jako główne lub dodatkowe źródło dochodu.
Maszyny komputerowe przeznaczone są głównie dla profesjonalnych zakładów szwalniczych, które produkują wiele sztuk ubrań o tych samych parametrach. Komputer zamontowany w maszynie pozwala nie tylko na pełną automatyzację ustawień, ale także na zapisanie w pamięci nawet 100 wzorów. Z tego względu wykorzystywane są przede wszystkim do wykonywania ozdobnych ściegów na tkaninach.
Maszyny do szycia do zadań specjalnych
Poza maszynami wieloczynnościowymi na rynku dostępne są także maszyny przeznaczone do wykonywania określonych ściegów. W tej grupie najpopularniejsze są overlocki. To maszyny wykonujące specjalny ścieg obrzucający, który stosowany jest głównie przy wykończeniu tkanin lub ich łączeniu. Ostateczny efekt jest bardzo estetyczny.
Renderka to kolejna maszyna specjalistyczna. Służy przede wszystkim do podwijania rękawów, nogawek, dekoltów i dołów bluzek. Renderka, zwana także coverem wykonuje ścieg łańcuszkowy. Po prawej stronie tkaniny powstają 2 równoległe linie ściegu prostego, po lewej stronie zaś łańcuszek. Oba typy maszyn wymagają zastosowania minimum 3 szpul nici.