Jeszcze do niedawna stworzenie profesjonalnego Curriculum Vitae, czyli życiorysu, zajmowało każdemu ubiegającemu się o wymarzoną pracę sporo czasu, ponieważ należało w nim wyszczególnić wszystkie ważne fakty z okresu edukacji szkolnej, jak i przebiegu pracy zawodowej.

Kreator CV

W czasach obecnych napisanie życiorysu to bardzo prosta sprawa – wystarczy z internetu wydrukować odpowiedni formularz, wypisać go, dodać wymagane załączniki i już połowa roboty za nami. Następnym krokiem jest dostarczenie wypełnionego formularza przyszłemu pracodawcy.

Jest jeszcze opcja dla osób w ciągłym biegu – tu z pomocą przychodzi czytelny kreator CV dostępny w internecie; kreator ten zwany generatorem CV z łatwością przeprowadzi każdego kandydata przez wszystkie rubryki, bez konieczności ich fizycznego oglądania, a po skończonym wywiadzie stworzy odpowiedni dokument.

Wygodne narzędzie do tworzenia profesjonalnego życiorysu

Używanie kreatora CV to bardzo wygodna czynność – wystarczy znać daty, nazwy szkół i zakładów pracy, wpisać je według poleceń programu, a po chwili zostanie wygenerowany gotowy formularz możliwy do wysłania za pomocą internetu, lub w formie papierowej po wydrukowaniu. Jednak nie zawsze użycie przypadkowego kreatora jest dobrze odbierane przez pracodawców, a to z racji nieszablonowego układu stron. Przyszły pracodawca otrzymując dokument łatwo zorientuje się czy został on wypełniony przez profesjonalny czy przypadkowy kreator, dlatego warto korzystać z dostępnych opcji, umożliwiających zmianę układu umieszczania ważności informacji.

Dane do umieszczenia w CV

Kolejność przy wpisywaniu danych jest bardzo ważna z punktu widzenia pracodawcy – przeglądając dokument pracodawca w pierwszej kolejności zaznajamia się z doświadczeniem zawodowym kandydata oraz jego umiejętnościami. Umieszczenie tych informacji na szczycie dokumentu to dobre posunięcie taktyczne – od razu są widoczne.W dalszej kolejności jest miejsce na przebieg edukacji i tu należy wpisać nie tylko szkoły średnie lub wyższe, ale również dodatkowe kursy, których nauka została zwieńczona stosownym certyfikatem czy dyplomem. Tak rozbudowana rubryka EDUKACJA może zwiększyć szansę na wyższe stanowisko, dlatego każdy życiorys powinien być przygotowywany pod konkretny zakład pracy; łatwiej go wtedy spersonalizować, wpisując sprecyzowane informacje o nabytym doświadczeniu zawodowym.

To, jaki wygląd ma nasze CV świadczy o naszych predyspozycjach zawodowych – czytelna i przejrzysta forma będzie sugerować, że jesteśmy skrupulatni i obowiązkowi, co znacznie podbuduje nasz wizerunek, natomiast formularz wypełniony dokładnie według szablonu, bez dodatkowych informacji może nie zostać dobrze odebrany – w takiej sytuacji szanse na dobrą pracę mogą znacznie zmaleć.