Dzisiaj, kiedy granice państw praktycznie nie istnieją, to znaczy są otwarte, nie jest żadnym problemem podjęcie pracy za granicą. Jednak warto przed wyjazdem zadać sobie zasadnicze pytanie. Czy warto? Co skłania nas do wyjazdu? Czy tego, czego szukamy za granica, nie znajdziemy w Polsce?

Motywacja płacowa pracowników

Duże pieniądze

Bez wątpienia do wyjazdu za granicę skłaniają nas duże pieniądze, jakie można tam zarobić. Zazwyczaj mowa tutaj o euro lub zarobkach w walutach skandynawskich albo nawet dolarach – jeśli mowa o Stanach Zjednoczonych.

Co tracimy?

Wyjeżdżając tracimy kontakt z rodziną. Oczywiście nie do końca – są bowiem komunikatory internetowe, można rozmawiać z rodziną z wykorzystaniem kamerki, są też tanie rozmowy poprzez telefon stacjonarny czy komórkowy. Nic jednak nie zastąpi wieczornego przytulenia się do żony czy męża oraz dzieci.

Problem eurosierot

Porzucone dzieci?

Motywacja płacowa pracowników skłoniła wielu mężczyzn do wyjazdu z kraju, za chlebem. Dotknęło to szczególnie tereny wiejskie, gdzie kilkanaście lat temu nie było możliwości podjąć pracy z wysokimi zarobkami. W kraju zostały dzieci, nazwane przez socjologów badających to zjawisko – eurosierotami.

Pieniądze to nie wszystko?

Dzieci miały pieniądze, jednak może się wydawać, że straciły więcej – jednego rodzica. Często bowiem po jakimś czasie kontakt się urywał, a rodzic już nigdy nie powrócił do kraju, układając sobie życie na nowo, za granicą.

Szansa jakich mało

Motywacja, cele, rozwój

Praca za granicą to jednak ogromna szansa na rozwój. Co prawda u pracowników naukowych niekoniecznie motywacja płacowa pracowników odgrywa największą rolę, jednak ośrodki naukowe za granicą mają do zaoferowania więcej niż ich odpowiedniki w kraju.

Jaką decyzję zatem podjąć?

Każdy musi podjąć decyzję sam. Przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na pytanie: co chcę robić, gdzie chcę żyć, co chcę przeżyć. Jeżeli pieniądze mają być jedyną motywacją, warto jednak poszukać możliwości w Polsce. Jeżeli ogólnie mamy duszę osoby światowej, szukającej wrażeń – bez wahania wyjeżdżajmy.

Temat podejmowania pracy za granicą wcale nie jest nowy i istniał już dawno przed otwarciem granic i utworzeniem układów międzynarodowych, które obecnie ułatwiają wyjazd.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na sebastiantrzaska.pl